İkinci El Otomobil Alırken Dikkat Etmeniz Gerekenler

İkinci el otomobil alırken çok dikkatli olmak gerekir. Sıfır araçlarda ki fiyatların her geçen gün yükselmesi ile birlikte, ikinci el otomobile talep de aynı oranda artmış ve otomobil ihtiyacı olan insanlar ikinci el otomobillere yönelmiştir. Tabii ki her hangi bir ürün alırken nasıl özelliklerine ve fiyatına dikkat ediyor, bütçemize en uygun ve en iyi özelliklerde ki ürünleri tercih ediyorsak, ikinci el otomobil alırken de tercihlerimizi en temiz ve en çok özelliği bünyesinde barındıran otomobilleri tercih etmeliyiz.

Öncelikle otomobil ilanı veren web siteleri üzerinden daha önce belirlediğimiz kriterlere uygun olan özelliklerde ki otomobillerin bir listesine ulaşmak işimizi oldukça kolaylaştıracaktır. Tabi nihai kararı vermeden önce oto pazarlarını gezmekte de fayda vardır.

Elimizde istediğimiz özelliklerde ki araçların bir listesi oluştuktan sonra, bu araçların sahiplerini arayıp araçlar hakkında detaylı bilgileri edinebiliriz, bu bilgiler hakkındaki en önemli bir kaç tanesi, aracın motor durumu, alt takım ve yürüyen aksamında sıkıntı olup olmadığı ve muayene durumudur.

Bu bilgileri detaylı bir biçimde öğrendikten sonra araçları görmeye tanıdığımız ve güvendiğimiz bir motor ustasıyla gitmekte fayda vardır. Sonuçta ikinci el bir otomobil alacaksak otomobil hakkında bir kanı oluşturabilmemiz için güvendiğimiz bir ustanın görmesi şarttır. Ustamız otomobile onay verdikten sonra ikinci el otomobilin yaşına ve durumuna göre ekspertize götürmemizde ayrıca fayda vardır. Ekspertiz sonucunda nihai kararı vermemiz hem içimizin rahatlaması hem de daha sonra çıkacak ek masraflardan bizi muaf tutar.

İkinci el otomobil almaya karar verdiğinizde kesinlikle aracı görmeden ilan üzerinden kapora vermeyiniz. Bunu iş haline getirmiş ve bu şekilde insanları dolandıran sahte ilanlar üzerinden kapora alan bir dolandırıcılık türü oluşmuş bulunmakta. Aracı canlı bir biçimde inceleyip ustanızdan onay aldıktan ve eksper raporunu gördükten sonra , almaya karar vermeniz halinde bir miktar kapora ödemenizde sakınca yoktur.

Ek olarak noter de devir işlemlerini gerçekleştirirken, bir çok bankanın sunduğu güvenli ödeme hizmetinde de yararlanabilirsiniz. Böylece yanınızda yüklü miktarda nakit bulundurmak veya parayı hesaba yolladıktan sonra devir işlemlerinde bir sorunla karşılaşmaktan kurtulursunuz.