Zayıflamak İçin Ketojenik Diyet

Bir kilo verme yolculuğuna başlamak, çok fazla irade ve özveri gerektirir. İnsanlar, en sürdürülebilir sonuçları elde etmek için hangi diyetin uygulanacağı konusunda kafaları karışıyor. Aralıklı oruçtan genel motor diyetinden keto diyetine, hangisi daha sürdürülebilir? Bir ketojenik diyet, kalorilerin yüzde 99’unu yağdan ve sadece yüzde birini karbonhidratlardan sağlar, kısa vadede sağlık yararları sağlar, ancak araştırmacılara göre yaklaşık bir hafta sonra olumsuz etkiler yaratır.

Nature Metabolism dergisinde yayınlanan çalışma, diyetin olumlu ve olumsuz etkilerinin her ikisinin de gama delta T hücreleri adı verilen bağışıklık hücreleri, diyabet riskini ve iltihabı azaltan doku koruyucu hücreler ile ilgili olduğunu buldu.

Keto diyetinin gama-delta T hücrelerini genişlettiğini keşfeden ABD’deki Yale Üniversitesi’nden araştırma araştırmacısı Emily Goldberg, “Bulgularımız metabolizma ve bağışıklık sistemi arasındaki etkileşimi ve sağlıklı doku fonksiyonunun sürdürülmesini nasıl koordine ettiğini vurgulamaktadır” dedi. fareler.

Bir keto diyeti vücudu yağ yakmaya yönlendirir, diyetin düşük karbonhidrat içeriği nedeniyle vücudun glikoz seviyesi azaldığında, vücut açlık durumundaymış gibi davranır – öyle olmasa da – ve bunun yerine yağları yakmaya başlar. çalışma, karbonhidratlar dedi.

Hint kökenli araştırmacı ve çalışmanın baş yazarı Vishwa Deep Dixit, “Bu süreç, alternatif bir yakıt kaynağı olarak keton cisimleri adı verilen kimyasalları ortaya çıkarır. Vücut keton cisimcikleri yaktığında, doku koruyucu gama delta T hücreleri vücutta genişler” dedi .

Araştırmacılar, bu diyabet riskini ve iltihabı azalttığını ve vücudun metabolizmasını iyileştirdiğini söyledi.

Keto diyetinde bir hafta sonra, fareler kan şekeri seviyelerinde ve iltihaplanmada azalma gösterir.

Ancak araştırmacılar, vücut bu “açlıktan ölme-açlıktan ölme” modunda olduğunda, yağ depolamasının da yağ parçalanmasıyla aynı anda gerçekleştiğini buldu.

Dixit, fareler bir haftadan sonra yüksek yağlı, düşük karbonhidrat diyeti yemeye devam ettiklerinde yakabileceklerinden daha fazla yağ tükettiklerini ve diyabet ve obezite geliştirdiklerini söyledi.

Dixit, “Yağdaki koruyucu gama delta T hücrelerini kaybederler, insanlarda uzun süreli klinik çalışmalar, keto’nun sağlık yararlarının anekdot iddialarını doğrulamak için hala gereklidir” dedi.

“Obezite ve tip 2 diyabet yaşam tarzı hastalıklarıdır, diyet insanların kontrolü ele almasını sağlar” diye ekledi. En son bulgularla, araştırmacılar artık keto diyetinde sürdürülen vücutlarda işleyen mekanizmaları ve diyetin neden sınırlı zaman dilimlerinde sağlık yararları sağlayabileceğini daha iyi anlıyorlar.